Nichicon UWX1H2R2MCR1GB
UWX1H2R2MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1H2R2MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWX1H2R2MCR1GB.pdf
Availability of UWX1H2R2MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX1H2R2MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1H2R2MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1H2R2MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1H2R2MCR1GB
Related LinksUWX1H2R, UWX1H2R2MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1H2R2MCR1GB Details Description
Related parts for UWX1H2R2MCR1GB
IC VREF SHUNT 6.17V SOT223 datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 200 SCCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-220 BLACK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL PC TAIL HORIZ datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ASSY datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf