Nichicon UWX1H330MCL1GB
UWX1H330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1H330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWX1H330MCL1GB.pdf
Availability of UWX1H330MCL1GB
QUANTITY
UWX1H330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1H330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1H330MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1H330MCL1GB
Related LinksUWX1H33, UWX1H330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1H330MCL1GB Details Description
Related parts for UWX1H330MCL1GB
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 140MA 11.5 OHM datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf