Nichicon UWX1H330MCR1GB
UWX1H330MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1H330MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWX1H330MCR1GB.pdf
Availability of UWX1H330MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX1H330MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1H330MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1H330MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1H330MCR1GB
Related LinksUWX1H33, UWX1H330MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1H330MCR1GB Details Description
Related parts for UWX1H330MCR1GB
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10-MLF datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 472MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES 0.27777 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf