Nichicon UWX1HR47MCR2GB
UWX1HR47MCR2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1HR47MCR2GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWX1HR47MCR2GB.pdf
Availability of UWX1HR47MCR2GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX1HR47MCR2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1HR47MCR2GB
Internal Part NumberEIS-UWX1HR47MCR2GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1HR47MCR2GB
Related LinksUWX1HR4, UWX1HR47MCR2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1HR47MCR2GB Details Description
Related parts for UWX1HR47MCR2GB
JUMPER-H1503TR/A3049A/H1501TR 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf