Nichicon UWX1V100MCL1GB
UWX1V100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1V100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWX1V100MCL1GB.pdf
Availability of UWX1V100MCL1GB
QUANTITY
UWX1V100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1V100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1V100MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1V100MCL1GB
Related LinksUWX1V10, UWX1V100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1V100MCL1GB Details Description
Related parts for UWX1V100MCL1GB
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS 2DECK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.98K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf