Nichicon UWX1V220MCR1GB
UWX1V220MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1V220MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWX1V220MCR1GB.pdf
Availability of UWX1V220MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX1V220MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1V220MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1V220MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1V220MCR1GB
Related LinksUWX1V22, UWX1V220MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1V220MCR1GB Details Description
Related parts for UWX1V220MCR1GB
AC/DC CONVERTER 5V 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 600RESOL 2M datasheet.pdf
IC REDRIVER ESATA 1CH 20TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf