Nichicon UWZ0J470MCL1GB
UWZ0J470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWZ0J470MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWZ0J470MCL1GB.pdf
Availability of UWZ0J470MCL1GB
QUANTITY
UWZ0J470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ0J470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWZ0J470MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ0J470MCL1GB
Related LinksUWZ0J47, UWZ0J470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ0J470MCL1GB Details Description
Related parts for UWZ0J470MCL1GB
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SPRING 9POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf