Nichicon UWZ0J681MCL1GS
UWZ0J681MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ0J681MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWZ0J681MCL1GS.pdf
Availability of UWZ0J681MCL1GS
QUANTITY
UWZ0J681MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ0J681MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ0J681MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ0J681MCL1GS
Related LinksUWZ0J68, UWZ0J681MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ0J681MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ0J681MCL1GS
CAP CER 20PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf