Nichicon UWZ1A330MCL1GB
UWZ1A330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1A330MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWZ1A330MCL1GB.pdf
Availability of UWZ1A330MCL1GB
QUANTITY
UWZ1A330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1A330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWZ1A330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1A330MCL1GB
Related LinksUWZ1A33, UWZ1A330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1A330MCL1GB Details Description
Related parts for UWZ1A330MCL1GB
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
ICL 5 OHM 15% 4.5A 11.51MM datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL HS 3STATE 20TSSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 1 ISL6292 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.25A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf