Nichicon UWZ1A331MCL1GS
UWZ1A331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1A331MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWZ1A331MCL1GS.pdf
Availability of UWZ1A331MCL1GS
QUANTITY
UWZ1A331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1A331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ1A331MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1A331MCL1GS
Related LinksUWZ1A33, UWZ1A331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1A331MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ1A331MCL1GS
RES ARRAY 4 RES 4.7 OHM 1206 datasheet.pdf
IC DIG POT 10K 14-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC942LP4E datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 2.101A 2W THT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf