Nichicon UWZ1C100MCL1GB
UWZ1C100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1C100MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWZ1C100MCL1GB.pdf
Availability of UWZ1C100MCL1GB
QUANTITY
UWZ1C100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1C100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWZ1C100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1C100MCL1GB
Related LinksUWZ1C10, UWZ1C100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1C100MCL1GB Details Description
Related parts for UWZ1C100MCL1GB
IC ADC 14BIT 4CHAN 5V 44-MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4096X18 56TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf