Nichicon UWZ1E330MCL1GS
UWZ1E330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1E330MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWZ1E330MCL1GS.pdf
Availability of UWZ1E330MCL1GS
QUANTITY
UWZ1E330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1E330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ1E330MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1E330MCL1GS
Related LinksUWZ1E33, UWZ1E330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1E330MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ1E330MCL1GS
RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK QMA datasheet.pdf
KIT DEV ACE MACH X/PCW datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 20% 10V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf