Nichicon UWZ1V330MCL1GS
UWZ1V330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1V330MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWZ1V330MCL1GS.pdf
Availability of UWZ1V330MCL1GS
QUANTITY
UWZ1V330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1V330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ1V330MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current59mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1V330MCL1GS
Related LinksUWZ1V33, UWZ1V330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1V330MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ1V330MCL1GS
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 307.8VC SMC datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 WIFI XB/ANT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf