Nichicon UZD0G220MCL1GB
UZD0G220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZD0G220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UZD0G220MCL1GB.pdf
Availability of UZD0G220MCL1GB
QUANTITY
UZD0G220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZD0G220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZD0G220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZD0G220MCL1GB
Related LinksUZD0G22, UZD0G220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZD0G220MCL1GB Details Description
Related parts for UZD0G220MCL1GB
FILTER 119MM WIRE MESH METAL datasheet.pdf
PHOTODETECTOR SCHMITT SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 16A 11.2 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf