Nichicon UZD0G220MCL1GB
UZD0G220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZD0G220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UZD0G220MCL1GB.pdf
Availability of UZD0G220MCL1GB
QUANTITY
UZD0G220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZD0G220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZD0G220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZD0G220MCL1GB
Related LinksUZD0G22, UZD0G220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZD0G220MCL1GB Details Description
Related parts for UZD0G220MCL1GB
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
CONN TERM BLK SPACER DINRAIL datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG DL N-INV 6XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf