Nichicon UZG0J101MCL1GB
UZG0J101MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG0J101MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UZG0J101MCL1GB.pdf
Availability of UZG0J101MCL1GB
QUANTITY
UZG0J101MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG0J101MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG0J101MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)