Nichicon UZG1A470MCL1GB
UZG1A470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1A470MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UZG1A470MCL1GB.pdf
Availability of UZG1A470MCL1GB
QUANTITY
UZG1A470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1A470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1A470MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1A470MCL1GB
Related LinksUZG1A47, UZG1A470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1A470MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1A470MCL1GB
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRY 11.81L X 7.87"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT.5E 1M datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf