Nichicon UZG1C330MCL1GB
UZG1C330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1C330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UZG1C330MCL1GB.pdf
Availability of UZG1C330MCL1GB
QUANTITY
UZG1C330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1C330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1C330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1C330MCL1GB
Related LinksUZG1C33, UZG1C330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1C330MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1C330MCL1GB
CONN RING INSUL 16-14 AWG #4 datasheet.pdf
BOARD EVAL & SOFTWARE CS5466 ADC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 101MA 13 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN RECP datasheet.pdf
17000UF 75V 64X105 85C ST datasheet.pdf