Nichicon UZG1E220MCL1GB
UZG1E220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1E220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UZG1E220MCL1GB.pdf
Availability of UZG1E220MCL1GB
QUANTITY
UZG1E220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1E220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1E220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1E220MCL1GB
Related LinksUZG1E22, UZG1E220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1E220MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1E220MCL1GB
CABLE APPLE PRINTER 2M datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8DIP datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A SOT223-3 datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 005 250V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 550MA 480 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF QKE III datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf