Nichicon UZG1E4R7MCL1GB
UZG1E4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1E4R7MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UZG1E4R7MCL1GB.pdf
Availability of UZG1E4R7MCL1GB
QUANTITY
UZG1E4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1E4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1E4R7MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1E4R7MCL1GB
Related LinksUZG1E4R, UZG1E4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1E4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1E4R7MCL1GB
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 4.5-18VIN 1.2V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 49POS datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PANEL PIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf