Nichicon UZG1V100MCL1GB
UZG1V100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1V100MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UZG1V100MCL1GB.pdf
Availability of UZG1V100MCL1GB
QUANTITY
UZG1V100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1V100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1V100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1V100MCL1GB
Related LinksUZG1V10, UZG1V100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1V100MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1V100MCL1GB
IC DUAL 4-STG BIN COUNTER 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MAF6C datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 850MA 380 MOHM datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf