Nichicon UZG1V100MCL1GB
UZG1V100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1V100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UZG1V100MCL1GB.pdf
Availability of UZG1V100MCL1GB
QUANTITY
UZG1V100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1V100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1V100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1V100MCL1GB
Related LinksUZG1V10, UZG1V100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1V100MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1V100MCL1GB
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 3A 240VAC 80VDC datasheet.pdf