Nichicon UZR1C470MCL1GB
UZR1C470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZR1C470MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UZR1C470MCL1GB.pdf
Availability of UZR1C470MCL1GB
QUANTITY
UZR1C470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZR1C470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZR1C470MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current58mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)