Nichicon UZR1E4R7MCL1GB
UZR1E4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZR1E4R7MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UZR1E4R7MCL1GB.pdf
Availability of UZR1E4R7MCL1GB
QUANTITY
UZR1E4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZR1E4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZR1E4R7MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZR1E4R7MCL1GB
Related LinksUZR1E4R, UZR1E4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZR1E4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UZR1E4R7MCL1GB
QUAD D LATCH 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 4.1X457.2MM RECT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 11.91A 7 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
EMI FILTER BEADS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf