Nichicon UZR1HR22MCL1GB
UZR1HR22MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZR1HR22MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZR1HR22MCL1GB.pdf
Availability of UZR1HR22MCL1GB
QUANTITY
UZR1HR22MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZR1HR22MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZR1HR22MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZR1HR22MCL1GB
Related LinksUZR1HR2, UZR1HR22MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZR1HR22MCL1GB Details Description
Related parts for UZR1HR22MCL1GB
MOSFET N-CH 20V 1.9A SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 5.8A 10.3 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/05/180 1.5 BK datasheet.pdf
XFRMR MODUL 2PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 160MA 3.12 OHM datasheet.pdf