Nichicon UZR1HR47MCL1GB
UZR1HR47MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZR1HR47MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZR1HR47MCL1GB.pdf
Availability of UZR1HR47MCL1GB
QUANTITY
UZR1HR47MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZR1HR47MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZR1HR47MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZR1HR47MCL1GB
Related LinksUZR1HR4, UZR1HR47MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZR1HR47MCL1GB Details Description
Related parts for UZR1HR47MCL1GB
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.6V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 SOCKET-WIRE 10M datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 291K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf