Nichicon UZS1H3R3MCL1GB
UZS1H3R3MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZS1H3R3MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZS1H3R3MCL1GB.pdf
Availability of UZS1H3R3MCL1GB
QUANTITY
UZS1H3R3MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZS1H3R3MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZS1H3R3MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZS1H3R3MCL1GB
Related LinksUZS1H3R, UZS1H3R3MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZS1H3R3MCL1GB Details Description
Related parts for UZS1H3R3MCL1GB
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB48 PG36 datasheet.pdf
PANEL STEEL 58.2X34.2" WHT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf