Nichicon UZT1C100MCL1GB
UZT1C100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZT1C100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UZT1C100MCL1GB.pdf
Availability of UZT1C100MCL1GB
QUANTITY
UZT1C100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZT1C100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZT1C100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZT1C100MCL1GB
Related LinksUZT1C10, UZT1C100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZT1C100MCL1GB Details Description
Related parts for UZT1C100MCL1GB
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
LED 5MM VERTICAL GREEN PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 3 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf