Nichicon UZT1HR33MCL1GB
UZT1HR33MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZT1HR33MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZT1HR33MCL1GB.pdf
Availability of UZT1HR33MCL1GB
QUANTITY
UZT1HR33MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZT1HR33MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZT1HR33MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZT1HR33MCL1GB
Related LinksUZT1HR3, UZT1HR33MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZT1HR33MCL1GB Details Description
Related parts for UZT1HR33MCL1GB
RES 8.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR ENGINE KNOCK 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
40 SIL VERT HDR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2500VDC DRAWING T3 datasheet.pdf