Omron V-105-1C25
V-105-1C25 picture photo
Mfg. Part Number
V-105-1C25
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW MINI SPDT SHRT HNG RLLR LEVER
Datasheet Download
V-105-1C25.pdf
Availability of V-105-1C25
QUANTITY
V-105-1C25 Order Process
Ship out your order
Specifications of V-105-1C25
Internal Part NumberEIS-V-105-1C25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque240gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-105-1C25
Related LinksV-105, V-105-1C25 Datasheet, Omron Distributor
V-105-1C25 Details Description
Related parts for V-105-1C25
IC BCD UP/DWN COUNTR PRST 16-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FRAM 24VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf