Omron V-10G1-1C24-K
V-10G1-1C24-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G1-1C24-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT HNGE LVR 250V
Datasheet Download
V-10G1-1C24-K.pdf
Availability of V-10G1-1C24-K
QUANTITY
V-10G1-1C24-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G1-1C24-K
Internal Part NumberEIS-V-10G1-1C24-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force15gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G1-1C24-K
Related LinksV-10G1, V-10G1-1C24-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G1-1C24-K Details Description
Related parts for V-10G1-1C24-K
IC BATT MON LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
IC EPROM UV 4MBIT 120NS 40CDIP datasheet.pdf
RES MO 3W 36K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 32DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf