Omron V-10G3-3C5-K
V-10G3-3C5-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G3-3C5-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPST-NO 10A HNGE LVR
Datasheet Download
V-10G3-3C5-K.pdf
Availability of V-10G3-3C5-K
QUANTITY
V-10G3-3C5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G3-3C5-K
Internal Part NumberEIS-V-10G3-3C5-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque70gf
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.110" (2.8mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G3-3C5-K
Related LinksV-10G3, V-10G3-3C5-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G3-3C5-K Details Description
Related parts for V-10G3-3C5-K
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.1V 0.3A 12TMLF datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
IC RFID R/W BUMP WAFER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 3S FIN datasheet.pdf
34 WAY PLUG ASSY VERT LATCHED datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 5POS .100 datasheet.pdf