Omron V-10G4-1C5-K
V-10G4-1C5-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G4-1C5-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 10A ROLL LVR
Datasheet Download
V-10G4-1C5-K.pdf
Availability of V-10G4-1C5-K
QUANTITY
V-10G4-1C5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G4-1C5-K
Internal Part NumberEIS-V-10G4-1C5-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G4-1C5-K
Related LinksV-10G4, V-10G4-1C5-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G4-1C5-K Details Description
Related parts for V-10G4-1C5-K
TERM RING INSUL 12-10AWG #5/16 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100HTQFP datasheet.pdf
POT 5M OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf