Omron V-10G5-1B4-K
V-10G5-1B4-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G5-1B4-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH ROLLER SPDT 10A SCREW
Datasheet Download
V-10G5-1B4-K.pdf
Availability of V-10G5-1B4-K
QUANTITY
V-10G5-1B4-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G5-1B4-K
Internal Part NumberEIS-V-10G5-1B4-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque120gf
Release Force15gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G5-1B4-K
Related LinksV-10G5, V-10G5-1B4-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G5-1B4-K Details Description
Related parts for V-10G5-1B4-K
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 600 OHM 3216 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 5V OUT datasheet.pdf
EVAL BOARD QPI-8LZ DOSA STYLE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 7POS datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 220MA 14.95 OHM datasheet.pdf