Omron V-10G6-1B4-K
V-10G6-1B4-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G6-1B4-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH ROLLER SPDT 10A SCREW
Datasheet Download
V-10G6-1B4-K.pdf
Availability of V-10G6-1B4-K
QUANTITY
V-10G6-1B4-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G6-1B4-K
Internal Part NumberEIS-V-10G6-1B4-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force6gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G6-1B4-K
Related LinksV-10G6, V-10G6-1B4-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G6-1B4-K Details Description
Related parts for V-10G6-1B4-K
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CBL 36POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
RES 4.92K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO262AA datasheet.pdf