Omron V-15G-3C26
V-15G-3C26 picture photo
Mfg. Part Number
V-15G-3C26
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NO 15A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-15G-3C26.pdf
Availability of V-15G-3C26
QUANTITY
V-15G-3C26 Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G-3C26
Internal Part NumberEIS-V-15G-3C26
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque400gf
Release Force80gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G-3C26
Related LinksV-15G, V-15G-3C26 Datasheet, Omron Distributor
V-15G-3C26 Details Description
Related parts for V-15G-3C26
CONN RECEPT 4POS VERT SINGLE datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE12T/AF12/AFE12T datasheet.pdf
SWITCH KNOB RIBBED 1.576"PKX SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IGBT 430V 18A 115W D2PAK3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
EXTENSION FRAME FEF 3040 datasheet.pdf
EXTERNAL ELBOW - IVORY datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf