Omron V-15G5-1A6-K
V-15G5-1A6-K picture photo
Mfg. Part Number
V-15G5-1A6-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 15A ROLLR LEVER
Datasheet Download
V-15G5-1A6-K.pdf
Availability of V-15G5-1A6-K
QUANTITY
V-15G5-1A6-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G5-1A6-K
Internal Part NumberEIS-V-15G5-1A6-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque480gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G5-1A6-K
Related LinksV-15G5, V-15G5-1A6-K Datasheet, Omron Distributor
V-15G5-1A6-K Details Description
Related parts for V-15G5-1A6-K
BATTERY NIMH 1.2V 1500MAH W/TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 15VC 8SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 48V 10-MSOP datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 19.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC 10 PC datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 SMD datasheet.pdf