Omron V-15G5-1C26-K
V-15G5-1C26-K picture photo
Mfg. Part Number
V-15G5-1C26-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH ROLL SPDT 15A .187QC 250V
Datasheet Download
V-15G5-1C26-K.pdf
Availability of V-15G5-1C26-K
QUANTITY
V-15G5-1C26-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G5-1C26-K
Internal Part NumberEIS-V-15G5-1C26-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Medical Solutions
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque480gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G5-1C26-K
Related LinksV-15G5, V-15G5-1C26-K Datasheet, Omron Distributor
V-15G5-1C26-K Details Description
Related parts for V-15G5-1C26-K
CONN HEADER 2POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
BIT PHIL SLOT SZ1/4.5MM 2.36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 50V datasheet.pdf