Omron V-164-1C25
V-164-1C25 picture photo
Mfg. Part Number
V-164-1C25
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A ROLLR LEVER
Datasheet Download
V-164-1C25.pdf
Availability of V-164-1C25
QUANTITY
V-164-1C25 Order Process
Ship out your order
Specifications of V-164-1C25
Internal Part NumberEIS-V-164-1C25
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-164-1C25
Related LinksV-164, V-164-1C25 Datasheet, Omron Distributor
V-164-1C25 Details Description
Related parts for V-164-1C25
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC 1.5KA datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 108VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC DRIVER TRUE ZERO 8DFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 6.6A 6-UFDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC VOLTAGE SUPERVISOR 5SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf