Omron V-16G-1C24(R)
V-16G-1C24(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G-1C24(R)
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER
Datasheet Download
V-16G-1C24(R).pdf
Availability of V-16G-1C24(R)
QUANTITY
V-16G-1C24(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G-1C24(R)
Internal Part NumberEIS-V-16G-1C24(R)
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G-1C24(R)
Related LinksV-16G-, V-16G-1C24(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G-1C24(R) Details Description
Related parts for V-16G-1C24(R)
RES 1.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POWER ANALYSIS OPTION FOR WS XS datasheet.pdf
IC PTIC TUNABLE 2.7PF WLCSP datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 39C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf