Omron V-16G-2C4-K(R)
V-16G-2C4-K(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G-2C4-K(R)
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NC 16A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-16G-2C4-K(R).pdf
Availability of V-16G-2C4-K(R)
QUANTITY
V-16G-2C4-K(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G-2C4-K(R)
Internal Part NumberEIS-V-16G-2C4-K(R)
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G-2C4-K(R)
Related LinksV-16G-2, V-16G-2C4-K(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G-2C4-K(R) Details Description
Related parts for V-16G-2C4-K(R)
KEY FOB ABS BLK 2.84"L X 2.03"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 70 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 24-SOIC datasheet.pdf
PMODENC ROTARY ENCODER datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
1.5W SOLAR PANEL 81X137 datasheet.pdf