Omron V-16G-3C25(R)
V-16G-3C25(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G-3C25(R)
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NO 16A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-16G-3C25(R).pdf
Availability of V-16G-3C25(R)
QUANTITY
V-16G-3C25(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G-3C25(R)
Internal Part NumberEIS-V-16G-3C25(R)
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G-3C25(R)
Related LinksV-16G-, V-16G-3C25(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G-3C25(R) Details Description
Related parts for V-16G-3C25(R)
IC VIDEO OPAMP HS LN 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 570MA 856 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.2A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 25POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 4COL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf