Omron V-16G2-1C25-K (R)
V-16G2-1C25-K (R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G2-1C25-K (R)
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER
Datasheet Download
V-16G2-1C25-K (R).pdf
Availability of V-16G2-1C25-K (R)
QUANTITY
V-16G2-1C25-K (R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G2-1C25-K (R)
Internal Part NumberEIS-V-16G2-1C25-K (R)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G2-1C25-K (R)
Related LinksV-16G2-1, V-16G2-1C25-K (R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G2-1C25-K (R) Details Description
Related parts for V-16G2-1C25-K (R)
FILTER LC 800 MHZ 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 140.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-219AB datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 74.4 MOHM datasheet.pdf