Omron V-16G2-1C5-K (R)
V-16G2-1C5-K (R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G2-1C5-K (R)
Brief Description
SW MINI SPDT 16A HINGE LEVR 250V
Datasheet Download
V-16G2-1C5-K (R).pdf
Availability of V-16G2-1C5-K (R)
QUANTITY
V-16G2-1C5-K (R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G2-1C5-K (R)
Internal Part NumberEIS-V-16G2-1C5-K (R)
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G2-1C5-K (R)
Related LinksV-16G2-1, V-16G2-1C5-K (R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G2-1C5-K (R) Details Description
Related parts for V-16G2-1C5-K (R)
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 6A 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf