Omron V-16G2-1C6-K (R)
V-16G2-1C6-K (R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G2-1C6-K (R)
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER
Datasheet Download
V-16G2-1C6-K (R).pdf
Availability of V-16G2-1C6-K (R)
QUANTITY
V-16G2-1C6-K (R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G2-1C6-K (R)
Internal Part NumberEIS-V-16G2-1C6-K (R)
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque250gf
Release Force25gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G2-1C6-K (R)
Related LinksV-16G2-1, V-16G2-1C6-K (R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G2-1C6-K (R) Details Description
Related parts for V-16G2-1C6-K (R)
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 3 OHM 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf