Omron V-16G4-1C5-K(R)
V-16G4-1C5-K(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G4-1C5-K(R)
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A ROLLR LEVER
Datasheet Download
V-16G4-1C5-K(R).pdf
Availability of V-16G4-1C5-K(R)
QUANTITY
V-16G4-1C5-K(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G4-1C5-K(R)
Internal Part NumberEIS-V-16G4-1C5-K(R)
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G4-1C5-K(R)
Related LinksV-16G4-, V-16G4-1C5-K(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G4-1C5-K(R) Details Description
Related parts for V-16G4-1C5-K(R)
RES 499K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
APPL SCA 9SMPR062F120O S datasheet.pdf
47000UF 63V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf