Vicor Corporation V048F160T015-CB
V048F160T015-CB picture photo
Mfg. Part Number
V048F160T015-CB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR
Datasheet Download
V048F160T015-CB.pdf
Availability of V048F160T015-CB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V048F160T015-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of V048F160T015-CB
Internal Part NumberEIS-V048F160T015-CB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® VTM®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output240W
Voltage - Output16V
Current - Output15A
Voltage - Input26 V ~ 55 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching3.6MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartV048F160T015
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V048F160T015-CB
Related LinksV048F16, V048F160T015-CB Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V048F160T015-CB Details Description
Related parts for V048F160T015-CB
RELAY SSR 1A 12VDC SIP PC MNT datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf