| Internal Part Number | EIS-V07E275PL2B | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Series | UltraMOV™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 387V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 430V | |
| Varistor Voltage (Max) | 473V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 275VAC | |
| Maximum DC Volts | 350VDC | |
| Energy | 28J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |