| Internal Part Number | EIS-V07E275PL2T | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | UltraMOV™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 387V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 430V | |
| Varistor Voltage (Max) | 473V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 275VAC | |
| Maximum DC Volts | 350VDC | |
| Energy | 28J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V07E275PL2T | |
| Related Links | V07E2, V07E275PL2T Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | AO241R | RELAY SSR 1A SIP DC 10V | datasheet.pdf | |