Littelfuse V07P460L2T
V07P460L2T picture photo
Mfg. Part Number
V07P460L2T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
V07P460L2T.pdf
Availability of V07P460L2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V07P460L2T Order Process
Ship out your order
Specifications of V07P460L2T
Internal Part NumberEIS-V07P460L2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy48J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V07P460L2T
Related LinksV07P4, V07P460L2T Datasheet, Littelfuse Distributor
V07P460L2T Details Description
Related parts for V07P460L2T
DIODE SCHOTTKY 60V 3.5A DPAK datasheet.pdf
CABLE SMA RA-SMA JCK RG316DS 48" datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 28POS GOLD datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 30HP 34A NEMA datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf